اماکن دیدنی استان فارس

بخش چنار شاهیجان استان فارس

گردشگری شیراز

قائمیه یا چنارشاهیجان در محور مواصلاتی استان‌های فارس، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان و تقاطع شهرهای شیراز و نورآباد ممسنیواقع شده‌است. سال ۱۳۷۱۱ بنابر ارادتی که مردم شهر نسبت به امام زمان (عج) داشتند اسم قائمیه که برگرفته از نام قائم آل محمد است را برای شهر برگزیدند.

جاذبه‌های گردشگری و توریستی

شهر تاریخی بیشاپور و غار شابور که متعلق به دوره شاپور ساسانی است از جاذبه‌های قائمیه به شمار می‌روند. همچنین از موارد تاریخی و جالب مجسمه شاپور ساسانی در غار شاپور می باشدکه ارتفاع آن حدود ۱۱۱ متر تخمین زده شده است. این غار در ارتفاع زیاد از سطخ زمین قرار دارد که انتهای این غار هنوز مشخص نشده است. در این آثار همچنین تسلیم شدن والریانوس پادشاه رومی در مقابل پادشاه به تصویر کشیده شده اشت.

چنارشاهیجان دارای طبیعتی سرسبز می‌باشد این جنگل ها در بردارنده بلوط وحشی و چنار و کنار (سدر) می‌باشد. در شمال شهر دشت بزرگی و تنگه عظیمی که به تنگه فراخ (گشاد) معروف می باشد و پوشیده شده از گونه‌های مختلف گیاهی از جمله بلوط که بیش از همه خود نمایی می‌کند.

امامزاده و تفرجگاه سید حسین از دیگر جاذبه‌ها برای زایران می باشد.

برجسته قندیل

این نقش برجسته مربوط به زمان ساسانیان و در ۱۵ کیلومتری شمال باختر بیشاپور و ۸ کیلومتری شهر چنارشاهیجان و به طرف جاده چنارشاهیجان به نورآباد در روستای قندیل واقع گردیده‌است. این نقش برجسته صحنه ازدواج شاپور اول ساسانی با ملکه آذر آناهیتا می‌باشد. در پشت سر شاپور نقش موبد موبدان (کرتیر) حجاری شده است. نوع تزئینات لباس‌های پادشاه و ملکه قابل توجه‌ می باشد. اثر مذکور در تاریخ ۱۳۸۵/۵/۱۳ به شماره ۴۵۳۹۹ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

قومیتها و زبان و محل اسکان آنها

شهر قائمیه به دلیل مهاجرپذیر بودنش که از قومیت ها و فرهنگ های مختلفی می باشد که وجود این قومیتها و فرهنگها در توسعه و پیشرفت فرهنگی شهر نقش بسزایی را داشته است. با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی و استراتژیکی بخش چنارشاهیجان و شهر قائمیه، رشد جمعیتی بسیار زیادی را بعد از انقلاب دارا بوده که طی آخرین سرشماری جمعیت شهر، قریب ۳۰۰۰ نفر و جمعیت بخش قریب به ۵۵۰۰۰ نفر بوده که از نظر مذهبی ۱۰۰در صد مسلمان بوده و دارای مذهب تشیع می باشند. زبان اصلی این طوایف فارسی، لری، ترکی قشقایی و کهمره ای می باشد که معمولا با هم به زبان فارسی محلی تکلم دارند. عموماً در روستاهای انارستان، تل کوشک، جهان آباد، اسلام آباد، رشن آباد، حکیم باشی نصف میان، حاجی آباد غوری، امام زاده سیدحسین، دهنوکشکولی، گنجه ای، حاجی آباد موزی، تل گوهک، میدانک، مظفرآباد و عده زیادی هم در شهر قائمیه و در محله های مختلف شهر ساکن هستند. بیشابور با تکیه بر طبیعت زیبای منطقه ، رودخانه زیبا و پر آب بیشاپور ، غار و مجسمه شاپور ، چشمه ساسان و سنگ نوشته ها و ایوان ها و تالارهای دیدنی که به زمان حکومت ساسانیان برمی گردد ، از مناطق دیدنی ایران به حساب می آید.

مکانهای زیارتی

از جمله مکانهای زیارتی سیاحتی شامل امام زاده سید حسین، امامزاده سید اسماعیل و امامزاده سید ابراهیم محله بنارمورد، امزاده شاه صالح، امام زاده سید محمد، امام زاده نجم الدین علی، تپه نور الشهدا می باشد. شهدای بخش بالغ بر ۱۲۰ شهید جنگ تحمیلی و شهید در راه مدافع حرم حضرت زینب (س) از جمله شهید سید فخرالدین تقوی نژاد است.

امکانات رفاهی، تفریحی و ورزشی

تفرجگاه سراب دختر و همچنین تفرجگاه امام زاده سید حسین، دشت گلگون، باغستانهای مرکبات و انجیر و همچنین جنگلهای کوهپایه ای بلوط که همه ساله خصوصا در فصل اسفند و بهار پذیرای مسافرین است. غار کله کفتری این غار بزرگ و زیبا در ارتفاعات جنوب شرقی قائمیه و مشرف به روستای الیاس‌آباد واقع در کوهی به نام سیبکی در نزدیکی غار شاهپور قرار دارد. این غار كه در محدوده شهر قائمیه واقع شده با طولی نزدیك به ۸۰۰ متر و عمق ۸۰ متر به لحاظ فنی دومین غار عمودی استان پس از غار انگره مینو است. صنایع دستی و محصولات کشاورزی عبارت‌اند از: غلات، تنباكو ، خرما، برنج، حبوبات ، پنبه،انواع مركبات و صیفی جات، زیتون و انجیر كه برخی از اين محصولات جزء صادرات شهرستان نيز می باشند. از سوی ديگر به لحاظ اين كه ايلات و عشاير در منطقه پراكنده هستند دام داری و توليدات دامی رونق چشم‌گيری دارد.

هتل های شیراز

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن