زیارتیگردشگری

مسجد وکیل شیراز

مسجد وکیل شیراز

 

Masjed Vakil shiraz www.farsicad.com 1 مسجد وکیل شیراز

آدرس مسجد وکیل شیراز:خیابان لطفعلی خان زند – خیابان طالقانی – رو به روی کتابخانه شهید دستغیب

 

مسجد وکیل که با نام مسجد جامع وکیل نیز شناخته شده است از آثار با ارزش دوره زندیه در شهر شیراز مرکز استان فارس است که علاوه بر اهمیت از نظر عظمت بنا از حیث تاریخی نیز اهمیت زیادی دارد.

این مسجد در محله درب شاهزاده و متصل به بازار وکیل بین بازار و حمام وکیل قرار دارد. این مسجد چهار امتیاز دارد. اول کاشیکاری های زیبا و بی نظیر، دوم حجاری های ستون های چهل و هشت گانه مرتفع، سوم حوض وسیع و چهارم منبر مرمری یکپارچه.

مسجد وکیل در گذشته محل برگزاری نماز جمعه بوده . این مسجد با ۱۱ هزار متر مربع مساحت، ۸۶۶۰ متر زیربنا، ۱۲۰ متر طول و ۸۰ متر عرض در سال ۱۱۸۷ هجری قمری توسط کریم خان زند بنا شده است.

درب دو لنگه ورودی مسجد با ۸ متر ارتفاع و ۳ متر پهنا در هر لنگه در ضلع شمالی مسجد قرار گرفته است و در کنار آن نیز ورودی درب بازار شمشیر گرها وجود داشته که از مساجد دو ایوانی است. ایوان شمالی آن به طاق مروارید معروف است. در طرفین ایوان چندین رواق با سقف های عرقچینی به رواق های ممتد اضلاع غربی وشرقی متصل می گردد.

شبستان این مسجد دارای ۴۸ ستون سنگی یکپارچه با حجاری های مارپیچ و سقف ضربی منحصر به فرد و منبری ۱۴ پله از سنگ مرمر یکپارچه می باشد که در نوع خود بی نظیر و با شکوه است. صحن و سرای آن همراه با شبستان ها و رواق ها ۸۰۰۰ مترمربع مساحت که نزدیک به ۳۰۰۰ متر آن شبستان و رواق ها و ۵۰۰۰ مترمربع آن شامل صحن و سرا است. صحن مسجد به تنهایی ۳۶۰۰ متر مساحت داشته است و با تخته سنگ های یک اندازه فرش شده و شبستان آن ۲۷۰۰ متر مربع وسعت دارد.

IMAGE634867539130218712 مسجد وکیل شیراز

سردر ورودی و پیشانی های آن با کاشی کاری های زیبا آراسته گردیده است و سقف شبستان مسجد بر روی ۴۸ ستون از جنس سنگ مرمر خالص قرار گرفته است که این ستون ها از لحاظ نقش های هلالی و دایره واری که به دورشان حجاری و کنده کاری شده در نوع خود بی نظیر است. منبر یکپارچه مرمر این مکان کمیاب می باشد. کاشی کاری های بالای ستون ها، طاق ها و پیشانی اتاق ها با نقش و نگارهای رنگارنگ و زیبا تزیین شده است.

بر فراز سردر مسجد که به سبک بسیار هنرمندانه ای کاشی کاری و مقرنس کاری و نقاشی همراه با کتیبه ای کاشی کاری شده وجود دارد که با خط نسخ آیات قرآنی بر روی آن نگاشته شده است. در پایان نیز تاریخ ۱۳۰۶ هجری قمری قید گردیده است. بر فراز آن نیز در میان فضایی کاشی کاری شده کتیبه ای قرار دارد که نام فتحعلی شاه و حسین علی میرزا با خط ثلث و آب طلا کاری شده بر روی آن نگاشته شده است و اکثر این کاشی کاری ها، بر اثر زلزله از بین رفته و برخی از آنها در زمان فتحعلی شاه قاجار بازسازی گردیده است. قسمتی از کاشی کاری های طاق ها را نیز اداره حفاظت آثار باستانی مرمت کرده است. بعد از انقلاب هم بودجه هایی برای کف سازی و مرمت این بنا در نظر گرفته شده است.

مسجد وکیل شیراز در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۱۱ به شماره ۱۸۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

150313 795 مسجد وکیل شیراز

21357 966 مسجد وکیل شیراز

35568426 مسجد وکیل شیراز

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن