گردشگری

بازار وکیل شیراز

vakil%20bazar%20shiraz 1366195799 بازار وکیل شیراز

گردشگری شیراز

آدرس بازار وکیل شیراز: جنب حرم مطهر شاهچراغ (ع) – تقاطع خیابان لطفعلی خان زند

این بازار که به فرمان کریم خان زندساخته شده، اکنون در مرکز شهر شیراز قرار دارد. مسجد و حمام تاریخی وکیل نیز در کنار این بازار قرار دارند. بازار طویل خوش طرحی که از بهترین آثار کریم خان زند است و هنوز تقریباً سالم و پابرجای در شیراز باقیمانده و تصور می‌رود کریمخان زند پس از ملاحظه بازار قدیمی لار (از آثار زمان شاه عباس کبیر) طرح آنرا در شیراز ریخته‌ بود. اما عرض بازار وکیل بیش از سایر بازارهاست. همچنین ۷۴ دهانه طاق ضربی بازار با ارتفاع بیش از ۱۱ متر، بلندتر از طاق سایر بازارها می باشد.

تمام کارهای بازرگانی، خرید و فروش کالاهای داخلی و خارجی و مبادلات پایاپای، صدور یا دریافت حوالجات و صرافیها همگی در حجره‌های این بازار انجام می‌گرفته و در واقع بازار وکیل مانند قلب واقعی شیراز است و تمام امور بازرگانی در آنجا به جریان بوده است .بازار وکیل تشکیلاتی داشته که بازرگانان می‌توانستند با اطمینان کامل کالاهای خود را در آن به امانت بسپارند و در موقع لازم از آن استفاده کنند.

 

Vakil bazar 1 بازار وکیل شیراز.

این بازار از نزدیکی دروازه اصفهان تا مدخل بازارهای قدیم ادامه دارد و مشتمل بر حجره‌هائی با سکوی پهن در طرفین و ۷۴ دهانه طاقهای بلند و خوش تناسب می باشد و چهار سوق بلندی در میان آن قرار داشته که بازارهای فرعی و غربی و شرقی آنرا قطع می‌نموده‌است. مصالح ساختمانی این بازارها گچ و آجر وآهک بوده که روی پایه‌هائی از تخته سنگ‌های تراشیده واقع شده است.

سقف چهار سوق که از چهار طرف آن چهار بازار منشعب می‌شود بسیار بلند و با سبک ساختمانی دلپسندی بنا شده‌است. قسمتهای مختلف این بازارها، بنا بر اساس کارهای صنعتی که در آن انجام می شده است بنام های مخصوص خوانده می‌شود مانند: بازار بزرگ که انواع کالاها در آن یافت می‌شد. بازار بزازان، بازار بلور فروشان، بازار خیاطها، بازار کلاهدوزها، بازار سراج‌ها و بازار شمشیرگرها.بازار وکیل در ردیف آثار تاریخی کشور به شماره ۹۲۴ به ثبت رسیده است و اداره کل حفاظت آثار باستانی ایران در حفاظت آن کوشا است.

پیشنهاد ویژه

علاقمندان عزیز میتوانید بازار گردي را از بازار جنوبي شروع كنيد. چون بيشتر مغازه هاي بازار شمالي عمده فروشي هستند و اين بازار معماري جديدتري هم دارد.

اگر راهروي جنوب شرقي پر از عتيق سراي مشير را ادامه دهيد، به يك رستوران سنتي خواهید رسید و ميتوانيد غذاي سنتي و فالوده شيرازي بخوريد. بعد از آن هم به محله اسحاق بيك و مدرسه خان ميرسيد كه محل تدريس ملاصدرا بوده است.

اگر شما به عرقيات معروف شيراز هم علاقه داريد بازار وكيل را به شما پيشنهاد نميكنيم بلكه ميتوانيد عرقيات معروف شيراز را از پشت ارگ كريمخاني تهيه كنيد. معروفترين عرق شيرازيها بيد، كاسني و نسترن می باشد.

1365614773 بازار وکیل شیراز

 

این بازار که از نظر معماری سه فضای عبور و مرور (فضایی برای گذر مشتریان)، حریم مغازه (به ارتفاع تقریبی ۲ پله بالاتر از سطح زمین) و فضای مغازه (محل فروش) می باشد، ۵ در بزرگ دارد که در چهار سوی آن قرار گرفته است.

1365614831 بازار وکیل شیراز

همچنین بازار وکیل شامل دو رشته شمالی – جنوبی و شرقی – غربی است که یکدیگر را قطع می کنند. ضلع شمالی جنوبی بازار از دروازه اصفهان شروع می شود و تا کوچه جنوبی سرای مشیر ادامه دارد. در دو طرف این راسته هر قسمت ۴۱ جفت (۸۲ باب) مغازه وجود دارد که در جلوی هر یک سکویی از قطعات سنگی بزرگ قرار گرفته و بر روی آنها، ترنج هایی برجسته حجاری شده است. در این بازار برای مصونیت از رطوبت، مغازه ها را حدود یک متر بالاتر از سطح زمین ساخته اند. در شمال شرقی بازار وکیل چند کاروانسرای قدیمی به نام های روغنی، گمرک و احمدی ساخته شده است که در ورودی آنها درون بازار می باشد. هر یک از این کاروانسراها چندین حجره دارد.

سازمان میراث فرهنگی، بازار وکیل را در تیرماه ۱۳۱۵ با شماره ۹۲۴ به ثبت رسانده است.

1365614861 بازار وکیل شیراز

بازار وکیل یکی از بازارهای بزرگ، مشهور، سنتی و تاریخی ایران در شهر شیراز است و در فهرست آثار میراث فرهنگی ایران قرار گرفته است. بازار وکیل شیراز از گذشته دور تا به امروز محل خرید و فروش مایحتاج شیرازی ها بوده است. بازار وکیل حدود ۲۰۰ سال پیش ساخته شده است. با گردش در این بازار می توانید تعداد زیادی گردشگرخارجی را ببینید که از صنایع دستی ایران سوغات به کشور خود می برند. سوغات عمده شیراز آبلیمو و آبغوره و بهار نارنج است.

صنایع دستی شیراز از قبیل خاتم کاری فارس، نقره کاری، سفال سازی، منبت کاری و قالی و قالیچه از مهمترین سوغاتی های شیراز به شمار می آید.

1365615085 بازار وکیل شیراز

عرقیات و شربت های طبیعی بهترین سوغاتی های شیراز می باشد. عرق شاتره، نسترن، بیدیمشک، اترج، تارونه، بهار نارنج، نعنا چهل گیاه، کاسنی، شربت به لیمو و نارنج، گاوزبان و کیالک از این نمونه اند که هرکدام دارای خاصیت خود هستند.

هتل های شیراز

 بازار وکیل شیراز

 بازار وکیل شیراز

205225213156941480182154728411593898136 بازار وکیل شیراز

1408034340926995 بازار وکیل شیراز

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن