تفریحیگردشگری

دروازه قرآن شیراز

18467 306 دروازه قرآن شیراز

گردشگری شیراز

آدرس دروازه قرآن:  میدان قرآن – تقاطع بولوار هفت تنان و ربانی شیرازی

در ناحیه مرکزی استان فارس شهر شیراز، شهر گل های رنگارنگ، شهر باغ های بزرگ و باشکوه وجود دارد. شهری که نام آن علم، فرهنگ، شعر و عاشقی را در ذهنمان تداعی می کند. اگر از ورودی شرقی این شهر که جاده اصفهان- شیراز می باشد وارد شوید، شیرازی ها با قرآنی که آن را در دروازه ورودی شهر (دروازه قرآن)، گذاشته اند به شما خیر مقدم خواهند گفت. با حرکت به سمت جنوب غربی و مرکز شهر به ترتیب دیدنی های چون لونا پارک، سنگ های تاریخی هفت تنان، باغ جهان نما و آرامگاه شاعر مشهور شیرازی، حافظ، در مسیرتان قرار خواهند گرفت. با نزدیک شدن به مرکز شهر، بافت تاریخی شهر همراه با آثار دیدنی اش خودنمایی می کند. دیدنی های تاریخی چون ارگ کریم خان، حمام و بازار وکیل، مسجد نصیرالملک، مسجد جامع عتیق و حرم شاه چراغ در این قسمت از شهر گرد هم آمده اند. دیدار از عمارت باشکوه خانه شاپوری هم به علاقه مندان معماری پیشنهاد می گردد.

دروازه قرآن یکی از دروازه‌های به جای مانده از دوره‌های قدیم در شیراز است که امروزه به عنوان یکی از آثار تاریخی این شهر به شمار می‌آید.

 %D9%82%D8%B1%D8%A7%D9%86 %D8%A7%D9%85%D8%A7%DA%A9%D9%86 %D8%AA%D9%81%D8%B1%DB%8C%D8%AD%DB%8C 1366451000 دروازه قرآن شیراز

 تاریخچه

در قدیم شیراز دارای ۶ دروازه بوده ، هم اکنون در شیراز دروازه‌ای به جز دروازه قرآن وجود ندارد اما مردم شیراز هنوز به محل دروازه‌های قدیمی اشاره می‌کنند که عبارتند از: ‘دروازه قرآن، دروازه اصفهان، دروازه سعدی، دروازه قصابخانه، دروازه کازرون، دروازه شاه داعی الی اله’  در مدخل تنگ الله اکبر با دروازه‌ای روبرو هستیم، که به دروازه قرآن معروف است. این دروازه به دستور عضدالدوله دیلمی ساخته شده . وجه تسمیه آن بخاطر قرآنی است، که به دستور امیر در آن گذاشته شده بود تا مسافرین به سلامت از زیر آن عبور کنند. این طاق به مرور زمان به خرابی رفت، تا این که درزمان کریم خان زند از نوساخته شد و قرآن معروف به <<هفده من >> که منسوب به خط سلطان ابراهیم نوه شاهرخ تیموری در اطاقک بالای آن گذاشته شد. قران مذکور در حال حاضر در موزه پارس شیراز نگهداری می‌شود. این دروازه با نابخردی شهرداری شیراز در سال۱۳۱۵شمسی با دینامیت ویران شد. باردیگر این دروازه با بلندنظری یکی از بازرگانان معروف شیراز بنام حسین ایگار در سال ۱۳۲۸شمسی تجدید بنا گردید. در اتاقکهای کناری این بنا، ایگار و همسرشان دفن گردیده‌اند. این بنا در تاریخ ۱۹/۹/۱۳۷۵باشماره ۱۸۰۰در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.  دروازه جدید در اندازه بزرگ‌تر، شامل دهانه قوس تیزه دار و دو ورودی کوچک بر روی جرزهای دو طرف و اتاق مستطیل شکلی بر فراز آن برای گذاشتن قرآن ساخته شد. در این بنا، آیاتی از قرآن را به خط ثلث و نسخ دور تا دور در دروازه قرآن نگاشته‌اند؛ در پیشانی شمالی این طاق آیه: «انّ هذا القرآن یهدی للتی هی اقوم». (سوره اسراء، آیه ۹) و بر پیشانی جنوبی و سمت شهر شیراز آیه: «قل لئن اجتمعت الانس و الجنّ علی…». (سوره اسراء، آیه ۸۸) و در گوشه غربی طاق آیه: «انّا نحن نزّلنا الذّکر» و ادامه آیه در گوشه شرقی: «و انّا له لحافظون» (سوره حجر، آیه ۹) نوشته شده‌است.

 مکان

دروازه قرآن در شمال شرقی شهر شیراز در تنگ الله اکبر میان کوه چهل مقام و کوه باباکوهی قرار دارد و در واقع در خروجی شیراز بسمت شهر مرودشت واقع شده است. این بنای تاریخی در کنار فلکه طاووسیه شیراز قرار دارد. دروازه قرآن در فاصله کمتر از ده متری مقبره خواجوی کرمانی و همچنین فاصله کمتر از پانصد متری باغ جهان نما و همچنین فاصله کمتر از هزار متری مقبره شاعر نامدار پارسی زبان حافظ شیرازی و باغ جهان نما واقع گردیده است.

IMG07545727 دروازه قرآن شیراز

قرآن موجود در بالای دروازه

در بالای دروازه دو نسخه قرآن دستنویس به خط ثلث عالی منسوب به ابراهیم سلطان نوه شاهرخ تیموری قرار داشت. در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی دو قرآن خطی موجود در آن به موزه پارس انتقال یافت که همچنان در این موزه نگهداری می‌شوند

20100903011 دروازه قرآن شیراز

تنگ الله اکبر

تنگ الله اکبر به شمالی ترین نقطه شیراز که نمای کلی شهر به صورت لحظه‌ایآشکار می‌شود گفته می‌شود و این تنگه را بايد دروازه جلگه شيراز ناميد و چون مشرف بر شهر شيراز مي باشد دورنماي فرحبخش جلگه ومنظره دل انگيز اين شهــر را بهتر از هر جاي ديگري مي نماياند..در ابتدای جاده شیراز – اصفهان، رشته کوه‌های شمالی شیراز که الله اکبر و صبوی نام دارند رااز هم جدای میکند و تنها راه ورودی به شیراز از شمال ایران از این دره می‌گذرد. و چون تنها راه ورودی به شهر بوده دروازه قرآن را بر روی مسیر آن ساختند تا مسافرینی که به سمت شهرهای شمالی می‌روند از زیر قرآن رد می شوند.

darvazeh quran 1366451000 دروازه قرآن شیراز

علت نامگذاری

در گذشته اعتقاد داشتند.هر مسافر تازه وارد هنگام ورود به شيراز از بالای تنگ، منظره بديع و دل انگيز شيراز را مشاهده کرده و با اعجاب و تحسين عبارت الله اكبر را بر زبان می آورد و از اين رو نام اين تنگ به تنگ الله اكبر معروف شده است.

2370 دروازه قرآن شیراز

پارک و بند تنگ الله اکبر

هدف از تهیه طرح پروژه دریاچه تفریحی در تنگ الله اکبر ایجاد چشم اندازی مناسب ودر محل ورودی شهر شیراز بوده ومحدوده‌ای گردشگری شامل دریاچه، فضای سبز، پارکینگ واسکله قایق سواری شامل می‌شود. همچنین این پروژه وظیفه انتقال وکنترل سیلاب وتثبیت رسوب در بالادست بوسیله اجراء خط لوله آبهای سطحی وبندهای تأخیری از محل دریاچه تا روستای آب‌زنگی را به عهده دارد.

مشخصات طرح

این طرح شامل احداث دریاچه با احداث دیوار سنگی جهت بدنه وایزولاسیون لازم وآب بندکف دریاچه با استفاده از پتوی رسی یا اسفالت بوده، ارتفاع آن در حدود دو متر و سعت آن در حدود ۸/۱ هکتار می‌باشد. با احداث چاه با دبی ۲۰تا۲۵لیتر در ثانیه اب دریاچه تامین شده و از بندهای رسوب گیر جهت ته نشینی رسوبات بالادست محل احداث دریاچه استفاده خواهد گردید. همچنین احداث بدنه دریاچه با استفاده از سنگهای بزرگ وسنگکاری با سنگ لاشه وملات ماسه سیمان انجام خواهد گردید. حجم دریاچه‌های تأخیری در حدود۲۲۰۰مترمکعب رسوب ویا سیلاب می‌باشد وخط انتقال سیلاب بوسیله کانال ولوله گذاری با دبی قابل انتقال ۱۵مترمکعب در ثانیه وقطر ۲۰/۲ متر احداث خواهد گردید.

هتل های شیراز

260px Harold f Weston   Iran23 دروازه قرآن شیراز

نمایی از دورازه قرآن و تنگه الله‌اکبر – دهه ۱۹۲۰ میلادی

 

%D9%87%D8%BA%D8%AE%D9%85%D8%B9%D9%87%D9%85%D9%87%D8%B9 دروازه قرآن شیراز

13 دروازه قرآن شیراز

farhangnews 96210 278867 1413120453 دروازه قرآن شیراز

 

   دروازه قرآن شیراز

218270 772 دروازه قرآن شیراز

 %DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C %D8%B4%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%B2 1366451000 دروازه قرآن شیراز

zssbox دروازه قرآن شیراز

IMG 64021 دروازه قرآن شیراز

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن